Miejsce: Świetlica w Kamionnej Gmina Trzciana
Zwiedzanie: sobota 09.09 godz. 14:00 i niedziela 10.09 godz. 9:30, 14:30
Opis: Zbiórka na parkingu przy Kościele w Kamionnej. Weekend z zabytkami to doskonała okazja do spaceru po najdalej na południe wysuniętej części Powiatu Bocheńskiego położonej we wsi Kamionna. Wieś położona jest u podnóża Góry Kamionnej / 801 m n.p.m./ i Góry Pasierbieckiej /763 m n.p.m./, na które prowadzi szlak zielony rozpoczynający się przy filii Centrum Kultury przez Rezerwat Przyrody „Kamionna”. Na uwagą zasługuje również drewniany Kościół z 1934 roku nawiązujący do starej, drewnianej architektury sakralnej. Niewielka trójnawowa świątynia została wkomponowana w piękny krajobraz. Wnętrze niewielkiego kościółka urzeka prostotą i zarazem starannością wykonania szczegółów zdobiących świątynię. Kamionna skrywa wiele historycznych ciekawostek takich jak „Fabryka” – miejsce po starym szybie wiertniczym, XVII wieczną „Kolumnę Szwedzką” upamiętniającą zwycięstwo Jerzego Lubomirskiego nad Szwedami czy też tajemnicze „Grodzisko”.