Wiele atrakcji towarzyszyło 12 edycji „Weekendu z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”, która przyciągnęła łącznie ponad siedem i pół tysiąca zwiedzających . Przez dwa dni można było za darmo odwiedzać muzea, zabytkowe kościoły, cmentarze, winnice oraz wziąć udział w spacerach tematycznych, warsztatach czy koncertach.

Ten autorski projekt Starostwa Powiatowego w Bochni, poprzez bogatszą z roku na rok ofertę, przyciąga coraz więcej osób, przybliżając tym samym piękno powiatu bocheńskiego i prezentując zabytki o szczególnym znaczeniu i bogatej spuściźnie kulturowej. Po raz kolejny mogliśmy udowodnić mieszkańcom, turystom, wszystkim tym którzy postanowili wziąć udział w weekendowym zwiedzaniu, że powiat bocheński to nie tylko skarbnica możliwości,  ale i kopalnia wrażeń.

W tegoroczny weekend włączyła się Małopolska Organizacja Turystyczna, dzięki której mogliśmy liczyć na promocję wydarzenia poprzez blogerów, biorących udział w konkursie realizowanym przez MOT. Na bocheńszczyznę zawitał też Camper Małopolski, który przez dwa dni promował atrakcje Małopolski.  Na Placu pod Kominem odbył się Koncert Orkiestry Kopalni Soli Bochnia oraz animacje dla dzieci.

Największym zainteresowaniem cieszyła się Winnica w Łazach, która pobiła wszelkie rekordy popularności łącznie w ciągu dwóch dni zwiedziło ją 1200 osób. Kopalnia Soli Bochni, która pomimo tego że była częściowo płatna, przyciągnęła prawie 1100 turystów. Muzeum Motyli, w tym roku świętowało swój jubileusz w ramach weekendu i przygotowało bogaty oraz ciekawy program z atrakcjami dla dzieci, dzięki czemu muzeum zwiedziło prawie 800 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również spacery tematyczne, a w tym roku było w czym wybierać. Śladami Bocheński Żydów można było podążać z Iwoną Zawidzką , NaCl ze Stanisławem Morozem, a szlakiem znanych osób i Króla Kazimierz Wielkiego z Zofią Sitko. Na spacer można było się również wybrać z Renatą Jonak po Nowym Wiśniczu, a po Lipnicy i na Kamienie Brodzińskiego z Beatą Sową, Grażyną Kałamejką i Bronisławem Muchą.

Podczas spaceru szlakiem żydowskim zaprezentowano tablicę donacyjną, z nazwiskami osób, które ufundowały Pomnik Ofiar Holocaustu, zlokalizowany przy zbiegu ulic Solna Góra i Niecała.

Po raz pierwszy udostępniono Archiwum Państwowe w Bochni, gdzie można było zobaczyć m.in.  najstarszą księgę ławniczą czy dokumenty z pieczęciami królewskimi.

Na zwiedzających czekały również warsztaty w Muzeum Książki Kucharskiej, w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Wiśniczu czy Gospodarstwie Pasiecznym u Kiejdów.

Tradycyjnie już, nie zabrakło muzycznych akcentów, na zakończenie pierwszego dnia odbył się Koncert Evening Standard,  a w niedzielne popołudnie odbyło się muzyczne zakończenie z wieloma atrakcjami.

Nie zabrakło również dobroczynnych akcentów, gdyż podczas wydarzeń zbierano środki na podopiecznych Fundacji Auxilium Jakuba Surmę i Lilke Stanisz, na których zebrano około 2 000 zł., za co serdecznie dziękujemy.

Starosta Bocheński składa serdeczne podziękowania za pomoc wszystkim, którzy włączyli się w organizację Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego oraz Muzycznego Zakończenia.

Naszym Partnerom, Gminom, Przedstawicielom Instytucji Kultury, Stowarzyszeniom, Artystom, Przedsiębiorcom i Przewodnikom bardzo dziękuję.

Dzięki Państwa pomocy wspólnie mogliśmy cieszyć się naszym dziedzictwem tym materialnym ale i tym duchowym.

Weekend z zabytkami 2019

Zdjęcie 1 z 159

One thought on “To był wspaniały weekend