Kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszyło tegorocznemu, bogatemu programowi weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego. Oprócz wyjątkowych miejsc, ciekawej historii regionu, uczestnicy mogli zasmakować w kuchni regionalnej, udać się na spacer historyczny lub wziąć udział w rajdzie rowerowym.

Warto dodać że ten autorski projekt powiatu bocheńskiego, realizowany jest od jedenastu lat, a od czterech lat odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyła się nasza solna perełka. Pomimo tego, iż była częściowo płatna, 140 m pod ziemię zjechało prawie 900 osób . Moda na zwiedzanie winnic dotarła również w nasz region, czego dowodem były tłumy osób które przewinęły się przez Winnice w Łazach (zwiedziło ją 800 osób) i Chronowie (250).

Dużym zainteresowaniem cieszyło się jak zwykle wśród małych i tych trochę większych, Muzeum Motyli  (650 osób) i spotkanie z pasjonatem i kolekcjonerem  motylich okazów,  Jackiem Kobielą. Kościółek św. Leonarda w Lipnicy, również chętnie odwiedzano, prawie 350 osób, tyle samo osób odwiedziło ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych, znajdujące się na terenie Zakładu Karnego. Dzięki wykonanej przez jednego z osadzonych, makiecie, zwiedzający mogli się przekonać jak wyglądało to miejsce w XVII w, jak również posłuchać o założycielu i fundatorze klasztoru Stanisławie Lubomirskim.

Z weekendowego programu chętnie wybierano spacery tematyczne, a było ich nie mało. Szlakiem Króla Kazimierza Wielkiego zabrała uczestników  Zofia Sitko, ze Stanisławem Mrozem można było podążać szlakiem żydowskim , a z Iwoną Zawidzką odwiedzić cmentarze żydowskie w Bochni i Nowym Wiśniczu. Z Renatą Jonak można było przenieść się w odległe czasu i posłuchać o historii Wiśnicza oraz najważniejszych zabytkach architektonicznych miasta. Spacerem na Kamienie Brodzińskiego można było się wybrać z Katarzyną Matras, a Beata Sowa zabrała przybyłych m.in. szlakiem świętych.

Ciekawy wykład zaproponowało Muzeum Fischera w Bochni, gdzie zaprezentowała się Pamela Grajny opowiadając o trudnej sztuce konserwacji zabytków, czyli jednym z najważniejszych zadań w opiece nad nimi.

Grupa nauczycieli z Małopolski odwiedziła Muzeum Motyli w Bochni, miejsce rozbicia Liberatora w Nieszkowicach Wielkich, kościół w Rozdzielu oraz cmentarz wojenny na wzgórzu Jastrząbka nr 357, na koniec udali się na warsztaty historyczno-kulinarne we Frankówce Małej.

Łącznie z propozycji weekendowego zwiedzania, w tym roku skorzystało około 6700 osób, m.in. z Wrocławia, Mielca, Krakowa czy Tarnowa.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy przeżyć kolejny udany weekend, a dzięki wyjątkowym osobom, które angażują się w organizację tego wydarzenia, mogę śmiało potwierdzić , że są kolejne pomysły na przyszłoroczne spotkanie z zabytkami . Dziś przede wszystkim chciałbym bardzo serdecznie podziękować, wszystkim ludziom kultury bo bez nich nie byłoby to możliwe – podsumowuje Ludwik Węgrzyn.

Aby zachęcić do odwiedzin  powiatu przygotowano szereg zniżek, zachęcających do pozostania na dłużej. Z rabatów można było skorzystać w hotelach, restauracjach i kawiarniach.

Starostwo Powiatowe w Bochni składa serdeczne podziękowania dla właścicieli i zarządców:

Parafii Św. Mikołaja w Bochni, Kopalni Soli w Bochni, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni,

Muzeum Motyli Arthropoda, Zakładu Karnym  w Nowym Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Muzeum Pamiątek po Janie Matejce "Koryznówka", Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu, Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Sobolowie, Eko-muzeum w Sobolowie, Dworu w Wieruszycach, Kościoła pw. św. Bartłomieja w Łapanowie, Kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Tarnawie, Lokalnej Informacji Turystycznej Frankówka Mała, Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego, Zespołu dworsko – pałacowego w Zbydniowie, Parafii św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej, Izby Regionalna w Lipnicy Murowanej, Kościół pw. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie, Izba Pamięci Gen. Leopolda Okulickiego w Bratucicach, Sali Maryjnej w Okulicach, Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Grobli, Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i Góra św. Jana w Mikluszowicach, Kościoła pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie, Kościoła w Łapczycy, Kościoła Zakonu Bożogrobców w Chełmie, Galerii Wiejska w Chełmie, Izby Regionalna i Galeria Wiejska w Żegocinie, Kościoła pw. Św. Jakuba w Rozdzielu, Winnicy w Łazach i Chronowie, Izby Pamięci Gen. Okulickiego w Bratucicach, Sali Maryjnej w Okulicach, Kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie.

Dziękujemy również Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej jak również włodarzom Miasta Bochnia, Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz, Gminy Bochnia, Gminy Rzezawa, Gminy Łapanów, Gminy Trzciana, Gminy Żegocina, Gminy Lipnica Murowana, Gminy Drwinia.

Dziękujemy właścicielom hoteli Nowa Bochnia oraz Kasztel, restauracji Panorama w Nowym Wiśniczu i Gospody pod Kamieniem Brodzińskiego, Kawiarni Chantilly, Ciachomania i Pizzeri Da Grasso.

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny natomiast Gazeta Krakowska, Kronika Bocheńska, Radio Eska oraz portale: informatorbrzeski.pl, bochnianin.pl,  mojabochnia.pl, bochniazbliska.pl, kulturalnabochnia.pl, głos24.pl

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni, Frankówka Mała, Muzeum Książki Kucharskiej w Chrostowej, Winnica w Łazach.