Tegoroczny Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego po raz kolejny odbędzie się w ramach Europejski Dni Dziedzictwa. Dzięki temu zabytki powiatu bocheńskiego zyskują ogólnopolską promocję. W tym roku edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem przewodnim „Polski splot”, który symbolizuje odbudowę Polski po 1918 roku oraz odwołuje się do tradycji rękodzieła. W ramach akcji organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Bochni będzie można zapoznać się z tradycją rękodzieła, poznać przedwojenne zabytki przemysłowe. Również w ramach Muzycznego zakończenia przeniesiemy się w lata dwudzieste i trzydzieste.

Temat tegorocznej edycji można czytać zarówno symbolicznie, jak i dosłownie. Nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków, którzy splatali kraj z trzech funkcjonujących w różnych administracjach części, symbolizuje proces jednoczenia i budowy. Ma pomóc pokazać, jak odradzało się państwo i jego instytucje po okresie niewoli. To także symbolika na poziomie użytkowym – kraj tworzyli przecież od podstaw architekci i urbaniści, którzy splatali mapę Polski odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta i budując siedziby nowych instytucji. Odwołujemy się także dosłownie do tradycji tkactwa, krawiectwa, zakładów włókienniczych czy rękodzieła.

W ramach Weekendu z zabytkami powiatu bocheńskiego będzie można się zapoznać z tradycją rękodzieła, tkactwa i krawiectwa. Na zwiedzających czekają m.in. Eko Muzeum w Sobolowie, Regionalna Galeria Sztuki i Rękodzieła w Żegocinie, Warsztaty w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu oraz Galeria Wiejska w Chełmie.

Tworzenie się Państwa Polskiego po latach niewoli to również rozwój przemysłu. Najlepszym tego przykładem będzie bocheńska kopalnia soli i szyb Campi. W 1926 roku do Bochni trafiła maszyna parowa, która działała w szybie Campi a obecnie jest eksponowana w nadszybiu i będzie ją można podziwiać podczas naszego weekendu z zabytkami. W dwudziestoleciu międzywojennym powstało większość budynków składających się na nadszybie Campi.

Druga Rzeczpospolita to kraj wielokulturowy i wieloetniczny. W ramach weekendu będzie się można zapoznać z miejscami, które pokazują historie żydów bocheńskich tj. cmentarze w Bochni i Nowym Wiśniczu. Ponadto Iwona Zawidzka oraz Stanisław Mróz zapraszają na spacery po Bochni, które przeniosą uczestników w przeszłość opowiedzą o różnorodności kulturowej i religijnej powiatu bocheńskiego w czasach II Rzeczypospolitej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych ogólnoeuropejskich inicjatyw, której celem jest ukazanie i promocja dziedzictwa kulturowego, a także zwiększenie społecznego zaangażowania w działania ochronne i popularyzatorskie. Każdego roku umożliwia ona bezpłatny dostęp do tysięcy rzadko otwieranych dla publiczności obiektów, a w jej ramach odbywa się wiele unikalnych wydarzeń, w których bierze udział ponad 20 milionów Europejczyków.