Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego otrzymał prestiżowy tytuł „Laureat w kategorii Wydarzenie roku 2018” w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski. Uroczysty finał odbył się podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki w Rytrze. Nagrodę odbierał Rafał Rudka Członek Zarządu Powiatu wraz z Sabiną Kierepką i Katarzyną Hamuda.

Weekend z zabytkami to wyjątkowo ważny dla nas projekt, jego głównym celem jest promocja tego nam najbliższego ale nie zawsze poznanego dziedzictwa lokalnego. Nasza impreza jest jakby dwuwymiarowa dla mieszkańców jest to czas na odkrywanie naszych wspólnych korzeni, poznanie tego co nas otacza, a na co nie zawsze na co dzień mamy czas popatrzeć. Ale oczywiście zaproszenie kierujemy też do turystów z zewnątrz, których z roku na rok odwiedza nas coraz więcej–mówią organizatorzy weekendu.

Żałożeniem plebiscytu jest nagradzanie wyjątkowych miejsc i ludzi, dzięki którym Małopolska jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów w Polsce. Plebiscyt obejmował siedem kategorii, w których wybierani byli Laureaci, wręczano także wyróżnienia.

Wszystkie proponowane przez nas miejsca, wydarzenia, obiekty a obecnie jest ich ok.45 są urzekające, począwszy od skarbów architektury sakralnej, w tym unikatowych świątyń drewnianych, czy też wspaniałych dworków, nie wspominając już o zabytkach wpisanych na listę UNESCO. Dziedzictwo Powiatu Bocheńskiego jest naprawdę ogromne i ten weekend pozwala połączyć w jedną harmonijną całość wszystkie nasze wartości czyli dobra kultury, wartości krajobrazowe, materialne, duchowe, po prostu harmonijne piękno Ziemi Bocheńskiej. Serdexcznie zapraszamy wszystkich na spędzenie cudownego Weekendu w Powiecie Bocheńskim-dodają organizatorzy .

Wyniki Wielkiego Odkrywania Małopolski : Miejscem niezwykłym została Rybna – miejscowość w powiecie krakowskim, w gminie Czernichów. W kategorii „atrakcja turystyczna” zwyciężył HISTORYLAND – interaktywne centrum odkrywania historii Polski. Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego został laureatem w kategorii „Wydarzenie”. Hostel na wodzie Marta w Krakowie to zwycięzca w kategorii „W gościnie”. „Chatą z klimatem” została Kozinówka z Zawoi. Za Małopolską Osobowość Turystyki został uznany prof. Zygmunt Kruczek – wychowawca wielu pokoleń absolwentów Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF Kraków, a wśród przewodników turystycznych zwyciężył Wojciech Zabielski – przewodnik po Krakowie. Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Plebiscyt organizowany jest przez Gazetę Krakowską przy współpracy z Samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolską Organizacją Turystyczną, Radiem Kraków SA i Telewizją Polską S.A. Oddział w Krakowie

Patronat honorowy nad naszym „Wielkim Odkrywaniem Małopolski” sprawował Jacek Krupa, marszałek Małopolski. Plebiscyt tradycyjnie organizowany jest przez „Gazetę Krakowską” przy współpracy z Samorządem Województwa Małopolskiego, Małopolską Organizacją Turystyczną, a także Radiem Kraków SA i TVP 3 Kraków.