Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym zapraszamy na Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego. W tym roku impreza ta zakładająca bezpłatne zwiedzanie zabytków i instytucji kultury odbywać się będzie w drugi weekend września tj. 8  i 9. Organizowana już po raz kolejny w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Weekend z zabytkami  to wyjątkowo ważny dla nas projekt, jego głównym celem jest promocja tego nam najbliższego ale nie zawsze poznanego dziedzictwa lokalnego. Te dwa dni spędzone w Powiecie Bocheńskim to czas na odkrywanie naszych wspólnych korzeni, poznanie tego co nas otacza, na co nie zawsze nacodzień mamy czas popatrzeć, zatrzymać się i tak zwyczajnie poznać – mówi Ludwik Węgrzyn, Starosta Bocheński.

W ramach weekendu organizatorzy przygotowali atrakcje dla różnych grup odbiorców, jednym postarają się przybliżyć dobra kultury i sztuki, innym proponujemy rowerową grę terenową, której uczestnicy poznają legendę o zbóju Szycie, zorganizowane też zostaną warsztaty kulinarne oparte na książce kucharskiej i kulinarnej  im. Stanisława Czernieckiego, czyli przez żołądek do serca i historii. Sympatykom spacerów proponują poznanie  szlaku króla Kazimierza Wielkiego w Bochni, spacer po Nowym Wiśniczu, czy na Kamienie Brodzińskiego. Historię Cmentarzy Żydowskich przedstawi pani Iwona Zawidzka, podczas wycieczki na Cmentarz w Bochni i w Wiśniczu, a śladami wojen światowych w powiecie bocheńskich można przejść pod opieką Pana Piotra Rogozińskiego z Lokalnej Informacji Turystycznej w Cichawce.  Nie można zapomnieć też o bocheńskim Muzeum Stanisława Fischera  w Bochni, Muzeum Motyli czy pięknych drewnianych kościołach, w których na turystów będą czekali przewodnicy. Oczywiście już tradycyjnie weekend zakończy się koncertem, tym razem w parku Rodzinnym Uzbornia, oraz całą masą atrakcji dla najmłodszych.

Wszystkie proponowane przez nas miejsca, a obecnie jest ich ponad 40 są urzekające począwszy od skarbów architektury sakralnej, w tym unikatowych świątyń drewnianych, czy też wspaniałych dworków, nie wspominając już o wpisanej na listę UNESCO bocheńskiej Kopalni Soli. Dziedzictwo Powiatu Bocheńskiego jest naprawdę ogromne i ten weekend pozwala  połączyć w jedną harmonijną całość wszystkie nasze wartości czyli dobra kultury, wartości krajobrazowe, materialne, duchowe, po prostu harmonijne piękno Ziemi Bocheńskiej …- dodają organizatorzy.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Kopalnia Soli w Bochni, gdzie ustalony został 50% rabat na zjazdy.

Trzeba też zaznaczyć, iż nikt, kto odwiedzi zabytki Powiatu Bocheńskiego w tym czasie, nie wróci zawiedziony. Dla gości z zewnątrz organizatorzy przygotowali ofertę specjalną. 25 % zniżki na pobyt oraz 20 % zniżki na smaczną przekąskę, w wybranych obiektach, które przyłączyły się do akcji . Szczegóły wkrótce…