„Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” w 2017 roku obchodził okrągły jubileusz tego wydarzenia - 10 lat odkąd przy wspólnym zaangażowaniu Gmin i Instytucji Kultury otwarliśmy kilka obiektów. W tym roku akcję organizujemy już po raz dwunasty.

Przez te wszystkie lata do tych kilku wspaniałych obiektów, dołączyły następne i tak najpierw było kilkanaście a obecnie już kilkadziesiąt wspaniałych miejsc ku zachwycie naszych mieszkańców i turystów. W zeszłym roku ponad 7 tysięcy osób odwiedziło Powiat Bocheński w ramach tej akcji. Przez te dwanaście  lat przybliżamy zwiedzającym dziedzictwo naszej Małej Ojczyzny - nie tylko to materialne, ale również to duchowe.

O tym jak ważnym czynnikiem życia i działalności każdego z nas jest dziedzictwo kulturowe, nie trzeba nikogo przekonywać. To dorobek poprzednich pokoleń stanowi o naszej kulturze i wartości. Nasze dziedzictwo regionalne, na które składają się zabytki, staje się również przyczynkiem do integrowania społeczności lokalnej.

W 2016 roku nasze starania zostały dostrzeżone przez Instytut Dziedzictwa Narodowego i Powiat Bocheński otrzymał wyróżnienie za najlepsze wydarzenie jakim jest „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego” i zaangażowanie w organizację przedsięwzięć w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Bocheńszczyzna była jednym z pięciu podmiotów nagrodzonych w całym Województwie Małopolskim, a jedynym powiatem nagrodzonym w całej Polsce!

Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego otrzymał również prestiżowy tytuł „Laureat w kategorii Wydarzenie roku 2018” w plebiscycie Wielkie Odkrywanie Małopolski.

Te sukcesy nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy i zaangażowania wielu osób! Dziękujemy im wszystkim i prosimy o więcej!